شناخت طلای اصلی و تقلبی
۱۳۹۷/۹/۱۲

 
 

چطور طلای اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

در طول چند سال گذشته میزان تولید طلای تقلبی به شدت افزایش یافته است که گاهی تشخیص طلای اصلی از تقلبی را بسیار دشوار می کند و حتی در بعضی موارد فروشندگان زبده و با تجربه در این عرصه نیز دچار سردرگمی می شوند.در طلا اصل اعداد و حروف گویای تمام اطلاعات است. اولین عدد حک شده روی مصنوعات طلا و نقره اصل بیانگر عیار آن است  که عدد ۹۲۵ در بیضی  نشان از نقره با عیار ۹۲۵ است. همچنین عدد ۹۰۰ درون کلبه نشان از پلاتین با عیار ۹۰۰ است. البته استاندارد ایران برای پلاتین از عیار ۸۰۰ به بالا شروع می شود. از سویی دیگر نشان طلای ۱۸ عیار عدد ۷۵۰ درون لوزی است.طبق استاندارد طلای تقلبی به طلایی با عیار کمتر از ۱۰ گفته می شود. متاسفانه در حال حاضر بسیار از زیورآلات تقلبی می باشند و یا عیار آنها پایین است اما خوشبختانه راه های بسیار زیادی برای تشخیص طلای اصل وجود دارد که به راحتی قابل انجام دادن هستند. شما با مطالعه این مقاله خواهید توانست با روش های خانگی ساده ، طلای تقلبی را از اصلی به راحتی تشخیص دهید.

روش اول : تست طلا به وسیله ی آهنربا

طلا اصل و نقره دیامگنتیک می باشند، و هیچگاه جذب آهنربا نمی شوند بر این اساس اگر شما زیورآلات طلا و نقره ای داشته باشید که جذب آهنربا می شود می توانید نتیجه بگیرید که در زیورآلات شما ناخالصی وجود دارد. لازم به ذکر است که آهنربا هر چه قدر هم قویتر باشد بازهم نمی تواند طلا و نقره اصل را ربایش کند.

روش دوم : تست طلای اصل با گاز گرفتن

شاید جالب باشد که بدانید روشی که در فیلم ها نشان می دهند واقعا درست است و شما می توانید با گاز زدن فلز به طلا بودن آن پی ببرید. هرچند این روش یک روش مطمئن نیست ولی می توان با استفاده از این روش به بدل بودن زیورآلات شک کرد و فهمید که طلا نیست!

پس اگر زیورآلات طلا را به آرامی گاز بگیرید و با دقت نگاه کنید می توانید جای دندان های خود را به راحتی مشاهده کنید هرچقدر عیار طلا بیشتر شود، نرم تر می شود و جای دندان شما بیشتر مشخص خواهد شد.

روش سوم : تست طلا با سرامیک

این روش یک روش بسیار ساده برای تشخیص طلای اصل می باشد. یک ظرف سرامیکی یا هر چیز سرامیکی بدون لعاب را برداشته و طلای مورد نظر را روی آن بکشید. اگر خطوط به جا مانده سیاه رنگ بود طلای شما تقلبی می باشد اما اگر خطوط به جا مانده طلایی رنگ بود طلای شما اصل است.

روش چهارم : تست طلا به وسیله ی اسید

این ماده ، ماده خطرناکی می باشد و بهتر است به دست کسی انجام شود که حرفه ای باشد، اما بهترین راه تشخیص طلا همین روش است. طلای مورد نظر را در یک ظرف استیل قرار داده و یک قطره اسید نیتریک روی آن بریزید. به واکنش آن نگاه کنید:

اگر سبز رنگ بود جنس مورد نظر برنج با روکش طلا می باشد

اگر واکنش شیری رنگ بود جنس مورد نظر نقره با روکش طلا می باشد

اگر هیچ واکنشی به اسید نیتریک نشان نداد طلای مورد نظر اصل می باشد

روش دیگر تست با اسید نیتریک

 در این روش آسیبی به جنس مورد نظر نمی رسد . طلا را روی یک سطح زبر بکشید سپس روی خط بجا مانده از طلا اسید نیتریک بریزید در صورتیکه تغییر رنگ نداد طلا اصل است و در صورت هرگونه تغییر رنگی آن طلا قلابی می باشد.

روش پنجم : تست طلا به وسیله ی یخ

طلا و نقره در عین حال که رسانای الکتریسیته بسیار قوی هستند رسانش گرمایی خوبی ( مخصوصا نقره ) نسبت به سایر فلزات دارند. به طوری که اگر شما بر روی یک تکه یخ طلا و نقره ی خود را قرار دهید ( زیورآلاتی که دمای آن در حد دمای اتاق باشد )؛ شاهد آب شدن یخ، خیلی سریع تر از زمان معمول و در فضای اتاق خواهید بود.

روش ششم : تست طلا بوسیله ی پینگ ( تست بر اساس صدای شمش)

میتوانید با یک فلز دیگر به یک شمش ضربه ای وارد کنید، این عمل در شمشهای غیر تقلبی صدایی شبیه به صدای زنگ را ساطع می کند که انتشار این صدا حدودا یک تا دو ثانیه به طول می انجامد.

logo-samandehi